Gençlik ve Spor Bakanımızın Polonya Ziyareti

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet 21 Ekim 2021 tarihinde Varşova’ya bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.
Polonya Spordan sorumlu Devlet Sekreteri Anna Krupka, Polonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Andrzej Krasnicki ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Başkanı Witold Banka ile görüşmeler gerçekleştiren Sayın Bakan, Olimpiyat Merkezi Müzesini de ziyaret etmiş ve Polonya’da yerleşik iş insanlarımızın kurduğu Türkiye-Polonya İşadamları Derneği (POTİAD) Yönetim Kurulu üyeleri, kültürel, sosyal ve eğitim konularında bir yapılanma olan Türk Kültür ve Dayanışma Derneği (TÜRKPOL) Yönetim Kurulu üyeleri, öğrenciler, gençler ve sporcularla biraraya gelmiştir.
Polonya ile ilişkilerimiz her alanda hızlı bir şekilde ilerlemektedir.
🇹🇷🧿🇵🇱

Polonya İş Ortağınız” başlıklı 1. Polonya-Türkiye Yatırım Forumu davetine, ⭐#TÜRKPOL olarak katılım sağladık.

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlemiş olduğu, Sayın Sabina Klimek’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Polonya İş Ortağınız” başlıklı 1. Polonya-Türkiye Yatırım Forumu davetine, ⭐#TÜRKPOL olarak katılım sağladık.

📌Yapılan forumda Gülermak, Kolin, Durmazlar, Damat, Yörük Holding, Ulus Metal, Zorlu Enerji, Ersamed Medikal, Bozankaya A.Ş. gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarından temsilciler yer aldı.
⭐Türkiye ile Polonya arasındaki ticari işbirliğinin artırılması için yeni adımlar atıldı.
⭐Polonya Ticaret ve Yatırım Ajansı İstanbul Ofisinden Sayın Joanna Snopek ve Sayın Kağan Nalbantoğlu’nun yer aldığı forumda Sayın Joanna Snopek Yatırımcıların Polonya’yı seçmesi için 6 iyi neden başlıklı sunumunu yaptı.
⭐Wałbrzych Ekonomik Bölgesi uzmanları Piotr Cichoń ve Dariusz Piotrowski, Özel Ekonomik Bölge içinde faaliyet göstererek potansiyel yatırımcılara sunulan fırsatları sundu.
⭐Varşova Kamu Alımları Birimi avukatları, Türk firmalarına Polonya’da kamu alım fırsatları hakkında sunum yaptı.
⭐Polonya’da yatırım yapmış firmalar tecrübelerini paylaştı ve yatırım yapmayı düşünenlere destek mesajları verildi.
⭐ Fotoğrafta yer alan Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Leśniak’a ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

Bakan Çavuşoğlu, Polonya’da Türk iş insanlarıyla görüştü

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği, POTİAD ve Türkpol üyelerinin bulunduğu, Wrocław’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği, POTİAD ve Türkpol üyelerinin bulunduğu, Wrocław’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Türkpol Başkanı Dr. Mehmet Göktürk İplikçioğlu, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Fahri Akdoğan, AB Türkiye Dostluk Grubu Genel Sekreteri İpek Tekdemir, Brüksel AB Komisyonundan Gürcan Şeker katıldı.

İnteraktif bir şekilde geçen görüşmede, Büyükelçimize ve Wrocław Fahri Başkonsolosuna sorular yöneltildi. Polonya’da yaşayan Türklerin sorunları ve talepleri ele alınarak çözümler üzerinde konuşuldu. Verimli geçen bu görüşmede, sonraki halk buluşmaları hakkında bilgi verildi.

Büyükelçi Cengiz K. Fırat beraberinde büyükelçiliğin ilgili birimleri, Yunus Emre Enstitüsü, THY, POTİAD ve TÜRKPOL Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte 25-27 Eylül 2021 tarihlerinde Wroclaw Şehrine bir çalışma ziyareti düzenlemişlerdir.

 

Büyükelçi Cengiz K. Fırat beraberinde büyükelçiliğin ilgili birimleri, Yunus Emre Enstitüsü, THY, POTİAD ve TÜRKPOL Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte 25-27 Eylül 2021 tarihlerinde Wroclaw Şehrine bir çalışma ziyareti düzenlemişlerdir.
Ziyaret sırasında:
– Aşağı Silezya, Opole ve Lubusz Voyvodalıkları’nı kapsayan görev çevresiyle birlikte teşkil
edilmiş bulunan Wroclaw Fahri Başkonsolosluğumuzun resmi açılış töreni yapılmış,
– Wroclaw’da yaşayan iş insanı, öğrenci ve muhtelif meslek gruplarına mensup
vatandaşlarımızla tanışma toplantısı düzenlenmiş,
– Wroclaw Belediye Başkan Vekili Jakub Mazur ve ekibi ile görüşme gerçekleştirilmiş,
-Aşağı Silezya Bölgesi İl Özel Meclis Başkanı (Marshal of the Silesian Voivodeship) ve ilgili
birimlerin yetkilileriyle görüşülmüş,
(Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği, POTİAD temsilcileriyle birlikte Aşağı Silezya Bölgesi
Ekonomik İşbirliği Ajansı yetkilileriyle aynı saatte bir başka görüşme gerçekleştirmiştir)
-Aşağı Silezya Bölgesi Valisi Jarosław Obremski ile biraraya gelinmiş,
– Wroclaw Üniversitesi Rektör Yardımcısı Patrycja Matusz ile görüşülmüş,
-Wroclaw Atatürk Lisesi ziyaret edilmiş,
-Ticaret Odası’nda iş insanları, üniversite yetkilileri ile yerel basın mensuplarının katıldığı
bir toplantıya iştirak edilmiştir.
Son derece verimli geçen ve birçok projenin ele alındığı, sorunların masaya yatırıldığı görüşmelerimiz kapsamında hem iki ülke arasındaki ilişkilerin hem Wroclaw şehri ve bölgesiyle ilişkilerin her alanda hızla gelişeceğini şimdiden söylemek mümkündür.
Bu ziyaretlerimiz Polonya’nın diğer şehirlerine yönelik olarak da sürdürülecektir.
Emeği geçen ve ziyarete iştirak eden herkese teşekkür ederiz.
🇹🇷🧿🇵🇱

1997 yılında Wrocław’da yaşanan sel felaketinden sonra zarar gören Meslek Lisesi’nin Polonya’da yaşayan Türk toplumu tarafından yapılan yardımlarla yenilenmesinden sonra, liseye “Mustafa Kemal Atatürk” adı verilmiştir. Lisede her öğrenim dönemi sonunda düzenlenen törende en başarılı öğrencilere POTIAD aracılığıyla temin edilen çeşitli ödüller verilmektedir.

Polonya ile Türkiye arasında savunma iş birliğinin ‘gerisi gelecek’

Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Fırat, Türkiye’den insansız hava aracı satın alan Polonya ile savunma, ekonomi ve ticaret alanındaki ilişkilerin artarak süreceğini söyledi.

Türkiye-Polonya Dostluğunu voleybol pekiştirdi

Türkiye-Polonya dostluğunu voleybol pekiştirdi

Türkiye ile Polonya’dan voleybol takımları, hem iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek hem de SMA hastası bir çocuğun tedavisine katkıda bulunmak üzere Polonya’da düzenlenen özel turnuvada karşı karşıya geldi.

Bu yılki turnuvada Avrupa Parlamentosundaki Türkiye-AB Dostluk Grubu Başkanı ve aynı zamanda Polonya Voleybol Federasyonu Başkan Yardımcısı olan Ryszard Czarnecki’nin girişimleriyle Türk takımları yer aldı.

Toplantıya, turnuvayı düzenleyen Polonya’nın Aşağı Silesia Eyaleti Voleybol Federasyonu Başkanı Wojciech Rozdolski, sponsor firma yetkilileri, Türkiye-AB Dostluk Grubu Genel Sekreteri İpek Tekdemir, Polonya-Türk Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜRKPOL) Başkanı Dr.M.Göktürk İplikçioğlu ve Türkiye Dışişleri Bakanlığından temsilciler katıldı.

https://www.haberler.com/turkiye-polonya-dostlugunu-voleybol-pekistirdi-14420252-haberi/?fbclid=IwAR3XEsgtIhT4sSs_TSGvlKh-87QTyW67t3WT6rMZovGbBThLcrVMbZlOWdw

🇹🇷🧿🇵🇱

T.C. Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş ve beraberindeki heyet Polonya’yı ziyaret etmiş; Polonya Başbakan Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmiş, Büyükelçilik Konutunda POTIAD ve TÜRKPOL üyeleri ile biraya gelmiştir.

T.C. Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş ve beraberindeki heyet Polonya’yı ziyaret etmiş; Polonya Başbakan Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmiş, Büyükelçilik Konutunda Potiad ve Türkpol üyeleri ile biraya gelmiştir.

Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacminin senelik 10 Milyar ABD Dolarına çıkarılması, altyapı yatırımları ve turizm alanlarında işbirliği, AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, işadamlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümleri, THY’nin Polonya’da çeşitli şehirlere uçması gibi konuların bulunduğu yoğun bir gündem ele alınmıştır.
Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkiler her alanda ilerleme kaydetmektedir.

🇹🇷🧿🇵🇱

Büyükelçi Cengiz K. Fırat, TÜRKPOL’un Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi.

Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat Polonya’da önemli bir konumda olan sivil toplum kuruluşu TÜRKPOL’un Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi.

TÜRKPOL’un Yönetim Kurulu Üyeleriyle görüşen Büyükelçimiz, birlikte gerçekleştirecekleri yeni projeler hakkında son derece dostane bir atmosferde toplantı gerçekleştirdi.

Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği-TÜRKPOL inisiyatifiyle, T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül ve T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı Polonya’da öğrenim gören öğrencilerimizle bir araya gelmiştir.

Varşova Üniversitesinde Türkçe alan Dersleri TÜRKPOL desteğiyle başlıyor!

Varşova Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Avrupa araştırmaları merkezi 2020/2021 akademik yılında, yaz döneminde “Çağdaş Polonya Tarihi ve Polonya Türkiye ilişkileri” dersini %100 Türkçe verme kararı aldı. İki ülke arasındaki akademik bağları güçlendirmeyi hedefleyen bu çalışma TÜRKPOL – Polonya Türkiye Dostluk ve Dayanışma Derneği desteğiyle gerçekleşecek. Polonyalı ve Türk tüm üniversite öğrencilerinin dahil olabileceği ders ayrıca bütün programlarda kredi olarak saydırılabilecek.
Polonya Cumhuriyeti İstanbul eski Başkonsolosu ve Türkolog Sayın Prof.Dr. Danuta Chmielowska tarafından verilecek dersler Şubat ayında başlayacak.
TÜRKPOL Derneği akademik araştırmalar kurulunda da yeralan Sayın Prof.Dr. Chmielowska bu çalışmanın ileride yapılacak büyük projelerin sadece ilk aşaması olduğunu dile getirdi.
Dernek başkanı Sayın Dr.M.Göktürk İplikçioğlu ve Prof.Dr. Danuta Chmielowska tarafından oluşturulan komisyonla Ağustos ayından itibaren TÜRKPOL bünyesinde “Türk Dil Kulübü” projesiyle başlayacak çalışmalar sayesinde iki ülke arasındaki bağların güçlenmesi, hali hazırda Türkçe bilen Polonyalıların Türkçe lisan bilgilerinin geliştirilmesi hedeflenmekte.

TÜRKPOL’den Alanya Polonyalılar Kültür ve Dostluk Derneğine Ziyaret

TÜRKPOL – Polonya Türkiye Kültür ve Dayanışma Derneği Türkiye temsilcisi Sayın M. Emir Genç Alanya Polonyalılar Kültür ve Dostluk Derneği başkanı Sayın Anna Maria Bielecka’yı ziyaret etti.
İki dernek arasında yapılacak projelerin konuşulduğu toplantıda iki derneğin üyelerini kaynaştırıcı etkinliklerin olduğu bir faaliyet planı oluşturuldu. 2020 senesi içerisinde COVID-19 sebebiyle kalabalık toplantıların yapılması zor olduğundan dijital platformda gerçekleştirilebilecek projeler için çalışmaların başlatıldığını belirten M.Emir Genç Kasım ayından itibaren üyelerin bir araya gelebilecekleri faaliyetlerin gerçekleşeceğini söyledi.

TÜRKPOL’den Büyük Kuruluş Etkinliği

TÜRKPOL – Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluş yıldönümünde Avrupa Birliği Türkiye Dostluk Grubunun insiyatifiyle gerçekleşti. Toplantı Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu başkanı ve parlamento üyesi Sayın Ryszard Czarnecki, Türkiye Cumhuriyeti Polonya Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül, Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği Büyükelçisi Sayın Mehmet Kemal Bozay ve TÜRKPOL derneği başkanı Sayın Dr.M.Göktürk İplikçioğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantının konuşmacılarından Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu başkanı ve parlamento üyesi Sayın Ryszard Czarnecki Türkiye ve Polonya arasında yüzyıllara dayanan dostluğa ve iki millet arasındaki ilişkilerin önemine atıfta bulundu.

Toplantıda sivil toplum kuruluşlarının uluslararası ilişkilere etkileri konusu üzerinde duruldu. Polonya ve Türkiyede bulunan iş ve kültür derneklerinin üstlenmiş olduğu misyonun önemi ve ortak projeler üretmelerinin uzun vadeli getirileri ele alındı. Toplantıda dernekleri temsilen Polonya Türk İş insanları Derneği Başkanı Sayın Sait Büyükbayrak, Ankara Polonyalılar derneği Başkanı Sayın Małgorzata Koloğlu, Alanya Polonyalılar Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Anna Maria Bielecka, TÜRKPOL Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Dr.M.Göktürk İplikçioğlu ve dernek yötetim kurulu üyeleri katıldılar.

Toplantıda ayrıca Polonya Ticaret Ofisi İş geliştirme müdürü Kağan Nalbantoğlu, E. İstanbul Başkonsolosu ve Türkolog Sayın Prof.Danuta Chmielowska ve TÜRKPOL Türkiye Temsilcisi M. Emir Genç yeraldılar.

Toplantı sonrasında oluşturulan komisyonlar sayesinde ortak projelerin üretilmesi ve sürdürülebilir projelerin hayata geçmesi için benzer çalışmaların devam edeceğini belirten Avrupa Birliği Dostluk Grubu Genel Sekreteri Sayın İpek Tekdemir, sivil toplumun milletler arasındaki bağların güçlenmesinde oynadığı rolün önemine değindi.

TÜRKPOL’den Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül’e Ziyaret

Polonyalı ve Türk okurlarımızın tüm sorularına cevap bulmaya çalışan ve güncel haberleri Türkçe ve Lehçe dillerinde yayınlayan Polonya.Co haber ekibi, TÜRKPOL yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül’ü makamında ziyaret ettiler. Gündeme dair merak edilen konuların konuşulduğu ziyarette sizlerden gelen en önemli sorulara Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül’ün değerli görüş ve bilgileri ışığında yanıt bulmaya çalıştık.

Büyükelçimiz ve Öğrencilerimizin Buluşması

Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği-TÜRKPOL inisiyatifiyle, T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül ve Polonya’da öğrenim gören öğrencilerden bir grup 9 Kasım 2019 günü Dernek lokalinde bir araya gelmiştir. Toplantıda gençlerin eğitimleri, meslek planlamaları, karşılaştıkları ve karşılaşabilecekleri sorunlar sohbet ortamında ele alınmıştır. Konu odaklı olanlar da dahil bu tür toplantıların sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

TURKPOL Resmi olarak faaliyetlerine başladı

Polonya Türk kültür ve Dayanışma derneğinin ilk toplantısı birçok özel konuk tarafından şereflendirildi.Sayın Türkiye Cumhuriyeti Polonya Büyükelçisi Tunç Üğdul ,Sayın İstem Cırcıroğlu ve diğer Türk diplomatlar ile birlikte bir çok Polonyalı sosyal toplum örgütü temsilcisi, akademisyen ve öğrenciler de buluşmada yer aldı. Bu önemli buluşmada Naneli Lale Müzik grubu Ali Ufkî Bey’in bestelerini seslendirdi ve dinleyicilerin adeta ruhuna dokundu. Büyükelçi Sayın Tunç Üğdül konuşmalarında derneğimizin iki toplumu birarada tutmada önemli rol oynayacağını belirtti ve dernek kurucularına çalişmalarından dolayı teşekkürlerini iletti. Etkinlik devam ederken dernek başkanı Sayın Mehmet Göktürk İplikçioğlu ise önyargıları yıkmanın ,iki kültürün birbirini daha iyi anlamasının tek yolunun karşılıklı diyalog olduğunu ve derneğin en büyük hedefinin iki kültür arasında köprü olmak ve bu iki kültürün temsilcilerine TURKPOL çatısı altında diyalog şansı tanınması olduğunu ifade ettiler.

Yeni Vatan – Nowy Dom

TÜRKPOL tarafından organize edilen ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül’ün katılımıyla gerçekleşen “Yeni Vatan” toplantısı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Birçok üniversite ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantıda Polonyalılar ve Türkler’in geçmişten bugüne mülteci ve göçmen politikası ele alındı.

Varşova Büyükelçimiz Sayın Tunç Üğdül, Łódź ve Ptak’taki iş adamlarını ziyaret etti

T.C. Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül, Polonya’da Varşova’dan sonra Türklerin en çok yaşadıkları kent olan Łódź’a 29 Mart 2017 günü bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Büyükelçi, Łódź Belediye Başkanı, Bölge Valisi ve Marşal ile görüşmeler gerçekleştirmiş, Polonya-Türkiye İş Adamları Derneği – POTİAD organizasyonu ve Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği – TURKPOL katılımıyla çoğunluğu tekstil alanında faaliyet gösteren Türk iş adamları ve öğrencilerden oluşan bir grupla bir araya gelmiştir.

Türk-Polonya ilişkileri ve özelde Łódź ile ticari, ekonomik ve kültürel münasebetlerin durumu ve geliştirilme imkanlarının ele alındığı görüşmeler sırasında Büyükelçi Üğdül’e, Büyükelçilik ve Ticaret Müşavirliği yetkilileri eşlik etmiştir.

Kaynak: https://www.facebook.com/TCVarsovaBuyukelciligi/posts/1476619649037664

Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği T.C Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül’ü makamında ziyaret etti.

Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği TURKPOL yönetim kurulu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Tunç Üğdül’ü makamında ziyaret etti. Sayın Büyükelçi Polonya Türkiye ilişkilerinin önemine değinirken böylesine önemli bir misyonu yüklenmiş bir derneğe elinden gelen desteği vereceğini belirtti. Toplantı boyunca kendimizi bir aile toplantısı rahatlığında hissettik. Sayın büyükelçinin iki kültürüde kucaklayan bu sıcak üslubunun iki ülke arasındaki ilişkilere önümüzdeki senelerde katacaklarını şimdiden görebiliyoruz. Sayın büyükelçiye Polonya’daki görevinde başarılar diler ülkemizde mutlu seneler geçirmesini temenni ederiz.

TÜRKPOL- Türkiye Povilyonunda!

Türkiye standları Varşova Uluslararası Festivalinde!
Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği ve TÜRKPOL – Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği desteği, POTIAD üyelerininde katılımıyla kurulan Türkiye povilyonu katılımcıların büyük ilgisini çekiyor. Türkiye tanıtım materyallerinin olduğu standlarda Polonyalı misafirler Türkiye’nin en güzel bölgeleriyle ilgili bilgi alırken aynı zamanda Türk yemeklerini tatma şansı buluyorlar. Etkinlik bir çok ülkenin standının bulunduğu Agrykola’da 01.06 – 02.06 tarihleri arasında düzenlenmektedir.
Detaylı bilgiye ve etkinlik sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
https://www.facebook.com/events/871015749900576/

Polonya Büyükelçimiz Sayın Tunç Üğdül TÜRKPOL insiyatifiyle duzenlenen toplantida Türk ögrencilerle bir araya geldi.


Türkiye-Polonya İşadamları Derneği-POTİAD inisiyatifi, Büyükelçiliğimiz himayesi ve Polonya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği-TÜRKPOL desteğiyle, “Yaza Merhaba Pikniği ve Ramazan Bayramı Kutlaması” 9 Haziran Pazar günü Varşova-Nadarzyn’de gerçekleştirilmiştir.

Vatandaşlarımız ve Polonyalı dostlarımızın geniş katılım sağladığı piknikte, Türk mutfağından örnekler sunulmuş, yarışma ve turnuvalar düzenlenmiş, çocuk aktiviteleri ve canlı müzik gösterileri gerçekleştirilmiştir.

Bu başarılı etkinliğe katkıda bulunanlara, bizzat organizasyonunda çaba gösterenlere ve tüm katılanlara teşekkür ediyoruz.