Białystok

Yaklaşık 300 bin nufuslu Bialystok, Polonya`nın kuzey doğusunda yer alır. Şehrimiz, Podlaskie bölgesinin başkentidir. Bölgenin yönetimsel, ekonomik ve akademik merkezi, sıradışı çevresel varlıklarından dolayı, Polonya`nın Akciğeri olarak isimlendirilir.

Şehrin tarihi 1320 yılına dayanır. 1691 yılında, Bialystok, Leh Kral 3. Jan Sobieski tarafından şehir ünvanı verilmiştir. Şehir, bu şehri inşa eden ve görkemli bir hale dönüştüren, Jan Klemens Branicki tarafından şekillendirilmiştir. Bialystok, bölgesel başkenttir ve kuzey doğuPolonya bölgesinin en büyük şehridir. Bialystok önemli bir iletişim şehridir ve sınırla yakınlığıyla doğuya adeta bir kapıdır.

19 yy sonlarında şehirde Ruslar, Almanlar, Yahudiler, Belaruslular ve Polonyalılar ikamet etmekteydi. Bu, Bialystok doğumlu Ludwik Zamenhof`a Esperanto adında bir yapay dil yaratması için ilham verdi.

Bialystok aynı zamanda bilimsel bir merkezdir: 1968 yılında Varşova Üniversitesinin bir kolu olarak kurulan Bialystok Üniversitesi, 1950 de kurulan Bialystok Tıp Fakültesi, 1974 Varşova Konservatuar`ının bir kolu, 1974 yılında Varşova Yüksek Tiyatro Eğitimi okulunun bir kolu,1945 Arkidezyan İlahiyat Fakültesi, bir çok özel lise ve kolej ve tabiki son olarak Bialystok Teknoloji Üniversitesi bunların örnekleridir.

Kaynak: http://erasmus.pb.edu.pl/